English  
ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ

ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ରେ ଔଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ସମ୍ପଦ ରେ ଉଦ୍ୟୋଗ, ବ୍ୟାପାର ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ର ଦ୍ରୁତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ରୂପରେ ସ୍ଥାପନା ଏବଂ ସଂଗଠନ ରେ ବ୍ୟାପାର ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାସିଲ କରିବା ପାଇଁ , ଓଡିଶା ସରକାର ଅଧିସୂଚନା ମାଧ୍ୟମ ରେ ଓଡିଶା ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଅଵସରଂଚନା ବିକାଶ ନିଗମ ସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି | ନିଗମ କୁ ଆସୋସିଏଟ୍ , ସୋସିଆଲ ଇନ୍ଫ୍ରାସ୍ତାକ୍ଚରର ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଏବଂ ସମ୍ବନ୍ଧ ପ୍ରୟୋଜନ ପାଇଁ ଭୂମି ଚିହ୍ନଟ , କ୍ରୟ ଓ ଆବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଜନାଦେଶ ସହିତ ଭୂମି ବୁନିୟାଦ ଢାଞ୍ଚା ର ପ୍ରାବଧାନ ପାଇଁ ନୋଡାଲ ଏଜେନସି ରୂପରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି | ଇଡ଼କୋ ପ୍ରାୟୋଜିତ ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ଭୂମିର ପ୍ରାବଧାନ ପାଇଁ ନୋଡାଲ ଏଜେନସି ଅଛି , ଯିଏ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାଧିକରଙ୍କ ସହିତ ନିଜସ୍ୱ ଭୂମି ପାଇଁ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଅଲଗା ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିବା ଓ ଉପେକ୍ଷିତ ପ୍ରସ୍ତାବର ପିଚ୍ଛା କରିବା ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତତଃ ଉପୟୋଗକର୍ତ୍ତା ଏଜେନସିକୁ ଭୂମି ବିତ୍ତରିତ କରାଯାଇନାହିଁ | ଓଆଇଆଇଡ଼ିସି ର ଅଧିନିୟମ ଓ ନିୟମ ଏବଂ ଓଆଇଆଇଏଫ୍ଏ ର ଅଧିନିୟମ ଓ ନିୟମ ଇପିକଲ / ଡିଏଲଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁସିଏ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ସଠିକ ସୀମା ର ଭୂମି ସିଫାରିଶ ସହିତ ଇଡ଼କୋ ଦ୍ୱାରା ଅଧିଗ୍ରହଣ ଓ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଭୂମି କ୍ରୟକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା | ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ନିୟମ ରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ନିଜସ୍ୱ ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମ ରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ସରକାର ଠାରୁ ଲିଜ୍ ରେ ଭୂମି ଓଜି ଏଲ୍ ଏସ୍ଅ ଧିନିୟମ ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ଉଚିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଳନ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଡ଼କୋ, ଓଆଇସିଆଇଡ଼ିସି ଅଧିନିୟମ ୧୯୮௦ ର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ପରିଯୋଜନା ଅଧିକାରୀ ଆଇପିଆଇସିଆଇ କୁ ସିଫାରିଶ କରି ଭୂମି ଆବଣ୍ଟନ କରିଥାଏ |

ଭୂମି ବ୍ୟାଙ୍କ

ପାରମ୍ପରିକ ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା କୁ ଅନ୍ତହୀନ ମକଦମା ପାଇଁ ଅଗ୍ରଣୀ ହୋଇଥାଏ ଯିଏ ଉଦ୍ୟୋଗ ମାନଙ୍କୁ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଉପଲବ୍ଧତାରେ ବାଧା ଦେଇଥାଏ |ଓଡିଶା ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଭୂମିର ଭବିଷ୍ୟତ ର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ନଜର ରଖି ଔଦ୍ୟୋଗିକ ରୂପ ରେ ସମ୍ଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା / କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଉଚିତ ସୀମା ରେ "ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ" ସ୍ଥାପନ କରିବେ| ଔଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ବୁନିୟାଦୀ ଢାଞ୍ଚା ସହିତ ନୂଆ ଔଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ କରାଯିବ |

ପ୍ରଥମ ଥର ଆଇ ପି ଆର୍- ୨௦௦୧ ରେ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା କି "ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ" ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଭୂମି ଯେଉଁଠି ଔଦ୍ୟୋଗିକ ପରିଯୋଜନା ଗୁଡିକର ଆବଣ୍ଟନ କରାଯିବ | ଇଡ଼କୋ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଏବଂ ବୁନିୟାଦୀ ଢାଞ୍ଚା ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ଭୂମି ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲା ରେ ସକ୍ଷମ ପ୍ରାଧିକାରୀ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ନାମିତ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ସମ୍ପଦ,ଔଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ର , ଔଦ୍ୟୋଗିକ ପାର୍କ , ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଭୂମି ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତରିତ ଭୂମିର ସମ୍ବନ୍ଧ ରେ ସାମାଜିକ ଅବସରଂଚନା ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୋଜନା ଆବଶ୍ୟକ |

ଆଇ ପି ଆର୍ , ୨௦௦୭ ନୂଆ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଓ ସାମାଜିକ ଅବସରଂଚନା ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ଭୂମିର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅବଧାରଣା କରିଥାଏ |
ତଦନୁସାରେ ଇଡ଼କୋ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କିମକୁ ଆପଣାଇଲେ ଓ ଅଧିକତମ ଚିହ୍ନଟ ସ୍ଥାନରେ ସରକାରୀ ଭୂମି ପାଇଁ ପଟ୍ଟାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାୟର କଲେ |